Ciesz się, Królowo Anielska – Tekst pieśni

Dodano:

Share post:

Ciesz się, Królowo Anielska – tekst

Ciesz się, Królowo Anielska,
wesel się, Pani niebieska!
Wszyscy Ci dziś winszujemy,
z weselem wyśpiewujemy:
Alleluja! Alleluja!

Że Syn Twój już zmartwychwstały,
w niebiosa wszedł do swej chwały;
któregoś Ty godna była,
żeś Go na ręku nosiła.
Alleluja!

Ciesz się i wesel się w niebie,
proś Go za nami w potrzebie,
byśmy się też tam dostali
i na wiek wieków śpiewali:
Alleluja!

Interpretacja

Znaczenie tytułu i adresatka pieśni

Pieśń „Ciesz się, Królowo Anielska” jest bezpośrednio skierowana do Maryi, matki Jezusa Chrystusa, która w tradycji chrześcijańskiej często określana jest mianem Królowej Aniołów. Tytuł wyraża głęboką radość i triumf związany z wydarzeniem Zmartwychwstania, które jest centralnym punktem obchodów Wielkanocy. Wzywanie Maryi do radości ma swoje uzasadnienie w wierze, że jako matka Jezusa, cierpiała ona podczas Jego męki i śmierci, a teraz ma powód do nieopisanej radości z powodu Jego zwycięstwa nad śmiercią.

Adresowanie pieśni do Maryi jako „Pani niebieska” podkreśla jej wyjątkową pozycję w niebie i wśród wiernych. Jest ona postrzegana nie tylko jako matka Zbawiciela, ale również jako orędowniczka ludzi przed Bogiem. Wysławianie jej w kontekście Zmartwychwstania podkreśla jej rolę w historii zbawienia i duchową bliskość z wierzącymi, którzy poprzez nią i z nią wyrażają swoją radość z triumfu Chrystusa.

Symbolika Zmartwychwstania w pieśni

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest kluczowym wydarzeniem w chrześcijaństwie i stanowi fundament wiary w życie wieczne. W pieśni „Ciesz się, Królowo Anielska” Zmartwychwstanie jest przedstawione jako źródło radości i nadziei. Wers „że Syn Twój już zmartwychwstały, w niebiosa wszedł do swej chwały” podkreśla nie tylko fizyczny cud powrotu do życia, ale również duchowe znaczenie tego wydarzenia – triumf nad śmiercią i grzechem oraz wstąpienie do chwały niebieskiej.

Wspomnienie o wstąpieniu Chrystusa do nieba wskazuje na Jego boskość i mesjańską misję. Maryja, będąc matką Jezusa, jest świadkiem tych wydarzeń i poprzez nią wierni łączą się z tajemnicą Zmartwychwstania. W pieśni wyrażona jest wiara, że tak jak Maryja nosiła Jezusa na rękach, będąc godną tej czci, tak i wierni są zaproszeni do uczestnictwa w Jego zmartwychwstałym życiu.

Prośba o wstawiennictwo i nadzieja na zbawienie

W pieśni „Ciesz się, Królowo Anielska” pojawia się również motyw prośby o wstawiennictwo Maryi. Fraza „proś Go za nami w potrzebie” odnosi się do przekonania o skuteczności modlitwy Maryi za ludzkość. W tradycji chrześcijańskiej Maryja jest postrzegana jako pośredniczka między Bogiem a ludźmi, dlatego wierni zwracają się do niej z prośbami o pomoc i wsparcie w trudnościach życiowych.

Nadzieja na zbawienie i życie wieczne jest wyrażona w ostatnim wersie pieśni, w którym wierni wyrażają pragnienie, aby dołączyć do chóru niebieskiego i na wieki śpiewać „Alleluja”. To pragnienie odzwierciedla chrześcijańską wiarę w zmartwychwstanie ciał i życie wieczne w obecności Boga. Pieśń kończy się wizją eschatologiczną, gdzie wierni są zjednoczeni z Bogiem i świętymi, w tym z Maryją, w niekończącej się radości i chwale.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane

Otrzyjcie już łzy płaczący – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Otrzyjcie już łzy płaczący" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Ofiarujmy chwałę w wierze – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Ofiarujmy chwałę w wierze" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

O nasz Jezu najłaskawszy – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "O nasz Jezu najłaskawszy" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

O dniu radosny, pełen chwał – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "O dniu radosny, pełen chwał" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Niezwykła noc – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Niezwykła noc" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Niech w święto radosne (sekwencja) – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Niech w święto radosne (sekwencja)" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Nie zna śmierci Pan żywota – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Nie zna śmierci Pan żywota" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Już Zbawiciel, Jezus żyje – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Już Zbawiciel, Jezus żyje" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.