Tekst kolędy Lulajże Jezuniu:

Lulajże Jezuniu, moja perełko,
Lulaj ulubione me pieścidełko.
Lulajże Jezuniu, lulajże lulaj!
A Ty Go, matulu, z płaczu utulaj.

Zamknijże znużone płaczem powieczki,
Utulże zemdlone łkaniem usteczki.
Lulajże, Jezuniu…

Lulajże, przyjemna oczom gwiazdeczko,
Lulaj, najśliczniejsze świata słoneczko.
Lulajże, Jezuniu…

My z Tobą, tam w niebie, spocząć pragniemy,
Ciebie, tu na ziemi, kochać będziemy.
Lulajże, Jezuniu…

Jezus w żłobie

Jedną z najbardziej lubianych i popularnych polskich Kolęd jest Lulajże Jezuniu, piękna kołysanka przekazywana od wieków. Melodia i teksty pochodzą z 1705 roku, choć autor tej ponadczasowej piosenki pozostaje nieznany.

Kolędę Lulajże Jezuniu tradycyjnie śpiewa się w Wigilię podczas mszy pasterskiej w Polsce. To podnoszące na duchu doświadczenie, ponieważ łączy ludzi ze wszystkich środowisk w modlitewnym świętowaniu i duchu wspólnoty; coś, co wszyscy możemy dziś docenić bardziej niż kiedykolwiek wcześniej! Słuchanie tej znajomej melodii pomaga nam połączyć się z naszą przeszłością, a jednocześnie nie możemy się doczekać lepszej przyszłości – pełnej nadziei i radości pomimo wszelkich trudności lub zmagań, z którymi możemy się zmierzyć po drodze..

Ta tradycyjna kolęda zawiera tak wiele piękna w swoich prostych, ale potężnych słowach:” śpij spokojnie Jezu/spokojnie śpij moje dziecko/twoja matka czuwa nad tobą/nie pozwoli, aby jakakolwiek krzywda zbliżyła się do ciebie ” – przypominając nam, że bez względu na trudności, Bóg zawsze będzie tam czuwał nad nami, jak kochający rodzic zrobiłby dla własnego maleństwa. To uczucie rozbrzmiewa głęboko w naszych sercach nawet teraz-wyjaśniając, dlaczego kolęda Lulajże Jezuniu pozostała tak integralną częścią polskiej kultury na przestrzeni dziejów, aż do dnia dzisiejszego!