Tekst kolędy Jezus Malusieńki

Jezus malusieńki, leży wśród stajenki,
Płacze z zimna, nie dała Mu matusia sukienki.

Bo uboga była, rąbek z głowy zdjęła,
W który dziecię uwinąwszy, siankiem Je okryła,

Nie ma kolebeczki, ani poduszeczki,
We żłobie Mu położyła siana pod główeczki.

Gdy dziecina kwili, patrzy w każdej chwili,
Na dzieciątko boskie w żłóbku, oko Jej nie myli

Panienka truchleje, a mówiąc łzy leje:
o mój Synu! Wola Twoja, nie moja się dzieje

Tylko nie płacz, proszę, bo żalu nie zniosę,
dosyć go mam z męki Twojej, którą w sercu noszę

Jezus wraz z uczniami

Charakterystyka i rytm Kolędy Jezus Malusieńki są dość wyjątkowe. Melodia jest powolna i delikatna, z nostalgicznym odczuciem, które odzwierciedla jej odwieczne pochodzenie. Zwykle wykonywany jest w dwuczęściowym stylu polifonicznym, z wokalistą śpiewającym jedną część, podczas gdy towarzyszący śpiewakom śpiewają inną część w harmonii. Tworzy to ciekawą teksturę piosenki, która pozwoliła jej z czasem pozostać popularna.

Słowa tej kolędy opowiadają o podróży Maryi z Nazaretu do Betlejem z okazji narodzin Jezusa: “Maryja udała się do Betlejem tak daleko z Józefem u boku…” te słowa wywołują uczucie nostalgii, gdy zastanawiają się, jak trudne musiało być dla Maryi w tym okresie, kiedy podróż była o wiele trudniejsza, niż pozwalają nam sobie wyobrazić dzisiejsze standardy!

Ta kolęda mówi również bezpośrednio o samym Dzieciątku Jezus: o mały chłopcze, który przyniesie Ci radość. Twoje życie będzie błogosławione ponad miarę. Te linie są bardzo wzruszające, ponieważ przypominają nam, że chociaż nie wiemy, co nas czeka w naszym życiu lub otaczających nas ludzi – Bóg wie wszystko i błogosławi każdą osobę zgodnie ze swoim planem; bez względu na okoliczności i sytuację w danym momencie.

Ogólnie rzecz biorąc, mały Jezus jest ważnym przypomnieniem, że pomimo wszelkich trudności, z jakimi borykamy się przez całe życie; Bóg kocha każdego z nas głęboko i daje nadzieję poprzez narodziny swojego syna w każdym okresie Bożego Narodzenia.