Tekst Kolędy Cicha noc, Święta noc:

Cicha noc, święta noc,
pokój niesie ludziom wszem
a u żłobka Matka Święta
czuwa sama uśmiechnięta,
nad Dzieciątka snem.

Cicha noc, święta noc,
pastuszkowie od swych trzód
biegną wielce zadziwieni,
za anielskim głosem pieni,
gdzie się spełnił cud.

Cicha noc, święta noc,
narodzony Boży Syn,
Pan wielkiego majestatu,
niesie dziś całemu światu
odkupienie win.

Cicha noc, święta noc,
jakiż w tobie dzisiaj cud,
w Betlejem Dziecina święta
wznosi w górę swe rączęta
błogosławi lud.

choinka i cicha noc

Polskie kolędy to ukochana część Świąt Bożego Narodzenia w Polsce. W nocy z 24 na 25 grudnia rodziny i przyjaciele zbierają się i śpiewają te piękne piosenki. Najbardziej znaną polską kolędą jest Cicha noc, którą po raz pierwszy skomponowali w Austrii w 1818 roku Franz Xaver Gruber i Joseph Mohr. Od tego czasu została przetłumaczona na ponad trzysta języków i dialektów, co czyni ją jedną z najpopularniejszych piosenek świątecznych na świecie!

Oryginalny tekst Cicha Noc zawiera sześć wersetów, ale wiele wersji dostosowało to z czasem z dodatkowymi wersetami lub melodiami dodanymi na górze. W 1930 roku kompozytor Piotr Maszyński dokonał polskiego przekładu, który stał się bardzo popularny wśród Polaków w całym kraju nawet dziś można usłyszeć ludzi śpiewających wraz z jego delikatną melodią podczas świąt Bożego Narodzenia!

Inne słynne tradycyjne polskie kolędy to Przybieżeli do Betlejem (Przyjdźcie wszyscy wierni), Dzisiaj w Betlejem  czy śród nocnej ciszy. Te ponadczasowe klasyki przynoszą radość milionom każdego roku, ponieważ przypominają nam, jak wyjątkowy jest ten sezon-bez względu na to, skąd pochodzimy!