Tekst kolędy Anioł Pasterzom Mówił:

Anioł pasterzom mówiłChrystus się wam narodziłW Betlejem nie bardzo podłym mieścieNarodził się w ubóstwiePan wszego stworzenia
W Betlejem nie bardzo podłym mieścieNarodził się w ubóstwiePan wszego stworzenia
Chcąc się tego dowiedziećPoselstwa wesołegoBieżeli do Betlejem skwapliwieZnaleźli Dziecię w żłobieMaryję z Józefem
Bieżeli do Betlejem skwapliwieZnaleźli Dziecię w żłobieMaryję z Józefem
Jaki Pan chwały wielkiejUniżył się z wysokiej
Pałacu kosztownego żadnegoNie miał zbudowanegoPan wszego stworzenia
Pałacu kosztownego żadnegoNie miał zbudowanegoPan wszego stworzenia
Jezus Chrystus kuszenie na pustyni
Anioł Pasterzom mówił to jedna z najstarszych i najbardziej lubianych polskich Kolęd. Jest śpiewany od wieków, a jego tekst został przetłumaczony z łaciny w XVI wieku. Melodia pochodzi z co najmniej drugiej połowy XVII wieku, ale została udokumentowana dopiero w XIX wieku przez “Śpiewnik Kościelny” księdza Michała Marcina Mioduszewskiego z 1838 roku.
Ta tradycyjna pieśń Bożonarodzeniowa opowiada o tajemniczej wizycie anioła, który pojawia się przed trzema pasterzami na wzgórzu w pobliżu Betlejem i oznajmia im, że narodził się Jezus Chrystus – ” Gloria! Gloria!”- mówi w refrenie tej kolędy. Wersety mówią nam, jak zdumieni byli ci prości ludzie, gdy usłyszeli takie wieści: nie mogli uwierzyć własnym uszom, gdy usłyszeli, że sam Bóg posłał Swojego Posłańca z tak ważnym przesłaniem dla całej ludzkości – każdy powinien wiedzieć o narodzinach Zbawiciela Jezusa Chrystusa, abyśmy mogli zostać odkupieni przez niego później na naszej życiowej drodze.
Anioł przemówił do pasterzy jest nadal popularny wśród Polaków w okresie Bożego Narodzenia, a także w innych krajach Europy, gdzie stał się znany dzięki emigrantom, którzy wiele lat temu przywieźli tę piękną tradycję za granicę.. Ta ponadczasowa piosenka przypomina nam, dlaczego co roku obchodzimy Boże Narodzenie: ponieważ było kiedyś wydarzenie, które na zawsze zmieniło historię narodziny naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa, który przyszedł, aby zbawić nas wszystkich od grzesznego życia, które prowadzimy, zanim przybył na Ziemię tego dnia tak dawno temu.