Kolędy w szopce

Lista Polskich Kolęd:

Kolędy istnieją od wieków i są jedną z najbardziej lubianych tradycji w okresie świątecznym. Chociaż nie ma ostatecznej odpowiedzi na pytanie, Kiedy po raz pierwszy zaczęto śpiewać chrześcijańskie kolędy, uważa się, że piosenki te zostały spopularyzowane w Europie między x a XII wiekiem.

Najstarszy znany hymn Bożonarodzeniowy został napisany przez św. Hilary z Poitiers po łacinie w 431 RNE. Hymn ten nosił tytuł “Veni redemptor gentium”, co oznacza ” Przyjdź Odkupiciel Narodów. Dopiero znacznie później te religijne melodie zaczęły włączać do swoich aranżacji bardziej nowoczesne elementy, takie jak instrumenty, takie jak dzwony czy Bębny.

W Anglii za panowania króla Henryka VIII (1491-1547) i królowej Elżbiety i (1558-1603) skomponowano dużą liczbę tradycyjnych angielskich kolęd. Należą do nich ulubione, takie jak” God Rest Ye Merry Gentlemen”,” Życzymy Wesołych Świąt “i” dobry król Wacław. W tym okresie wiele innych krajów europejskich miało również własne wersje z różnymi językami, ale podobne style muzyczne, w tym słynną Niemiecką melodię Cichej nocy z lat 1818/1819, która od tego czasu stała się międzynarodowym klasykiem!

Do czasów wiktoriańskich chóry kościelne przejęły obowiązki śpiewu w okresie świątecznym, a niektórzy nawet wykonywali wyszukane koncerty z wieloma utworami różnych kompozytorów podczas jednej nocy-coś, co robimy do dziś! Oprócz tego nowego trendu nastąpił wzrost popularności pisania oryginalnych kompozycji specjalnie dostosowanych do świętowania narodzin Jezusa, takich jak piosenka Charlesa Wesleya z 1739 roku zatytułowana Hark the Herald Angels Sing, która pozostaje popularna nawet teraz dwieście lat później!

Chociaż wiele się zmieniło w historii, jeśli chodzi o to, jak ludzie obchodzą święta, takie jak Muzyka bożonarodzeniowa, pozostaje w dużej mierze niezmieniona; jego ponadczasowość dowodzi, jak potężne melodie religijne mogą być niezależnie od czasu i miejsca – co czyni je doskonałymi dodatkami do każdej świątecznej okazji, w której wiara i radość łączą nas wszystkich pod jednym dachem: Home Sweet Home…