Co to jest Eucharystia?
Eucharystia jest potężnym chrześcijańskim sakramentem sprawowanym podczas Mszy Świętej. Przedstawia Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus Chrystus podzielił się ze swoimi uczniami chlebem i winem oraz obdarował ich swoim Ciałem i Krwią. Ponadto Eucharystia jest ofiarą Jezusa dla Ojca za nasze grzechy i Jego zmartwychwstanie. W tym artykule zbadamy znaczenie, przebieg i wpływ Eucharystii.
Znaczenie Eucharystii
Eucharystia oznacza greckie słowo „Eucharystia”, które oznacza dziękczynienie. Jest to trafna nazwa, ponieważ jest to czas dziękczynienia Bogu za Jego łaskę i zbawienie, które ukazał nam w Jezusie Chrystusie. Jest także symbolem naszego uwielbienia i miłości do Boga i naszych bliźnich, ponieważ stajemy się jednym z Chrystusem i całym Kościołem. Eucharystia jest przebłyskiem Nieba, gdzie będziemy mogli osobiście zobaczyć Boga i uczestniczyć w wiecznej uczcie Baranka.
Przebieg Eucharystii
Eucharystia składa się z dwóch głównych części: Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystii. W pierwszym z nich słyszymy czytania z Biblii, które objawiają miłość Boga do nas i Jego wolę wobec nas. Słuchamy również homilii, kazania, które wyjaśnia czytania i pomaga nam zastosować je w naszym życiu. Dodatkowo odmawiamy Wyznanie Wiary i Modlitwę Wiernych, w której wyznajemy wiarę i prosimy Boga o zaspokojenie naszych potrzeb.
W liturgii eucharystycznej dary chleba i wina są przygotowywane, by stać się Ciałem i Krwią Jezusa. Następnie kapłan odmawia modlitwę dziękczynną za dary i prośbę do Ducha Świętego o dokonanie przeistoczenia. Następnie wypowiada słowa Eucharystii, które Jezus wypowiedział podczas Ostatniej Wieczerzy: „To jest Ciało moje… To jest Krew moja…”. Chleb i wino zostają następnie przemienione w Ciało i Krew Chrystusa, zachowując swój stan fizyczny. Następnie odmawiamy Modlitwę Pańską i dzielimy się znakiem pokoju z naszymi braćmi. Na koniec przystępujemy do Komunii Świętej, spożywając Ciało i Krew Chrystusa jako hostię i kielich. Następnie śpiewamy hymn dziękczynny i otrzymujemy błogosławieństwo.
Skutki Eucharystii
Eucharystia jest najbardziej niesamowitym darem, jaki kiedykolwiek dał nam Bóg. Jest to sakrament, w którym Jezus Chrystus jest ucieleśniony przez chleb i wino. Jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego, łącząc nas z Bogiem i Kościołem, wzmacniając naszą wiarę, nadzieję i miłość, oczyszczając nas z naszych grzechów i przygotowując nas do wieczności. Oto pięć jego wpływów na nasze życie:
1. Jesteśmy zjednoczeni z Chrystusem. Przyjmując Jezusa w Eucharystii, stajemy się z Nim jedno i uczestniczymy w Jego życiu, śmierci i zmartwychwstaniu. Stajemy się podobni do Chrystusa i staramy się żyć w Nim iw Jego obecności. Eucharystia pozwala nam osiągnąć tę harmonię, która przynosi nam radość i pokój.
2. Jesteśmy oczyszczeni z grzechu powszedniego. Eucharystia oczyszcza i niszczy grzechy powszednie, które zmniejszają naszą miłość do Boga i bliźnich. Przyjmując Eucharystię, jednoczymy się z Miłością, usuwając wszelkie ślady grzechu powszedniego i czyniąc nas gotowymi do działania.
3. Jesteśmy chronieni przed grzechem śmiertelnym. Nie możemy przystępować do Eucharystii, jeśli jesteśmy w grzechu śmiertelnym, gdyż byłaby to wielka obraza Ciała i Krwi Chrystusa. Dlatego powinniśmy korzystać z sakramentu pokuty i pojednania, aby uzyskać przebaczenie i łaskę Bożą, a także jak najczęściej przystępować do Eucharystii, która pomaga nam trzymać się z dala od grzechu ciężkiego.
4. Stajemy się jednym z Ciałem Chrystusa. Eucharystia zbliża nas do Jezusa, a także łączy nas z braćmi i siostrami w Kościele. To spoiwo, które łączy nas z Jezusem i ze sobą nawzajem. Eucharystia kształtuje Kościół jako Ciało Chrystusa i każdy ma swoją rolę do odegrania.
5. Jesteśmy bardziej wrażliwi na biednych. Eucharystia nie tylko łączy nas z Bogiem i Kościołem, ale także uświadamia nam potrzeby świata. Św. Jan Chryzostom powiedział, że ci, którzy spożywają Eucharystię i nie uznają swojego brata, nie są godni stołu. Eucharystia powinna nam przypominać o naszym obowiązku pomocy ubogim.